Завдяки змінам в українському законодавстві тепер громадяни нарівні з організаціями можуть продавати енергію, що генерується їх альтернативним джерелом, за спеціальними зеленим тарифами.
Що таке зелений тариф?
Це особлива тарифна сітка, згідно якої уряд від імені державної компанії “Енергоринок” придбаває у комерційних організацій і приватних осіб електричну енергію, що генерується із застосуванням відновлюваних джерел – сонця.
Такий тариф на сонячну електроенергію від приватних осіб забезпечує можливість оптимальної експлуатації конструкцій сонячних батарей для постачання електрикою житлових будинків і підвищення їх рентабельності. Власникам індивідуальних будинків держава завжди платить за надлишок електроенергії, поставлений в зовнішню енергомережу.
Закон про зелений тариф
Тепер тарифна ставка прив’язана до європейської валюти.
Для приватних домогосподарств дозволена потужність за зеленим тарифом на електроенергію в Україні складає 30 кВт замість колишніх 10 кВт.
Підприємствам дозволено користуватися устаткуванням будь-яких виробників, а не тільки місцевих, як раніше. Але при використанні українських комплектуючих можна отримати доплату до основної ставки. Так, якщо в установці є 30-50%и комплектуючих, випущених в Україні, ставка підвищується на 5-10.
Основною метою створення зеленого тарифу було заохочення розвитку новітніх типів енергоресурсів і створення сприятливих умов для інвесторів, що вкладають кошти в технології використання відновлюваних джерел електроенергії. Для власників приватних будинків головними плюсами установки сонячних панелей буде можливість заощадити на електриці від центральної енергомережі, швидка окупність приладів для енергозбереження і додатковий доход за продаж надлишків енергії.
В Україні тарифна сітка для електричної енергії, виробленої із застосуванням різних відновлюваних джерел, встановлена в законодавчому порядку і приведена у відповідному Законі. Прийнята програма розрахована на період до 2030 р.
Чим вигідний зелений тариф?
Економія на споживанні електричної енергії – основна мета і компаній, і звичайних громадян. Прагнення скоротити витрати примушує їх відшукувати різні нестандартні методи вироблення електрики і її перерозподілу. Найбільш легкими з цих методів вважаються сонячні панелі. Однак електрику в домогосподарствах протягом року використовується нерівномірно, і пік енергоспоживання припадає на зиму.
При цьому сонячні батареї, навпаки, генерують в кілька разів більше електроенергії навесні і влітку. В результаті в літній час з’являється надлишок генерованої електрики, що не знаходить застосування в умовах приватного домогосподарства. Як правило, спеціальний елемент – інвертор – вимикає установку, але може статися і так, що надлишок електроенергії поступить в зовнішню енергомережу, а встановлений лічильник порахує її як спожиту мешканцями, що приведе до додаткових витрат замість економії. Зрозуміло, монтаж сонячних батарей з розрахунку на неповне застосування електрики, що виробляється ними, і паралельна оплата його надлишків, Обленерго, що задарма поставляються, важко назвати вигідним рішенням.
Скільки можна зекономити на зеленому тарифі?
На практиці застосування енергії сонця говорить про те, що на цьому етапі в Україні така енергія доки обходиться дорожче, ніж електрика “з розетки”, у тому числі і у випадку якщо домогосподарство знаходиться в групі споживання від 800 кВт/год в місяць. Виходить парадоксальна ситуація – люди ставлять панелі з метою енергозбереження, але у результаті несуть ще більші витрати. Для вирішення даної проблеми і був введений зелений тариф. Його суть в тому, що продаж електроенергії, що виробляється сонячними установками, йде за більш високою ціною, що з лишком окупає витрати на її вироблення. Зрозуміло, закон має обмежений вплив, оскільки така тарифна сітка застосовується лише до надлишку електроенергії, виробленої установкою, але не використаною у будинку. Чим менше енергоспоживання домогосподарства, і чим вище продуктивність панелей, тим більше доходів від продажу електроенергії, і тим швидше окупаються зроблені вкладення.
Розмір зелених тарифів
Тарифна сітка для індустріальних сонячних електростанцій:
Рік введення в експлуатацію |
Вартість в євро за 1 кВт |
2015 |
0,17 |
2016 |
0,16 |
2017-2019 |
0,15 |
Для обліку пільгового тарифу дозволено встановлювати одно- і трифазні електролічильники українських виробників.
Розмір тарифу для організацій розраховується шляхом множення наявної роздрібної вартості енергії на коефіцієнт:
- 4,4 – для об’єктів, розміщених на дахах і фасадах будівель, потужністю до 100 кВт.
- 4,6 – для установок, розміщених на дахах будівель, потужністю понад 100 кВт.
- 4,8 — для наземних об’єктів.
Давайте підрахуємо. Припустимо, потужність установки – 200 кВт, а її річна продуктивність – 266,28 МВт. Витрати на її придбання складуть 247.000 євро, а період окупності – 5 років.
В результаті об’єкт буде приносити 47 930 євро щорічно, і 927 000 євро за розрахунковий період експлуатації (25 років)
Оформлення зеленого тарифу для громадян:
- Купівля та встановлення сонячних панелей на фасаді або покрівлі будинку.
- Пред’явлення повідомного листа і схеми підключення.
- Узгодження схеми з Обленерго.
- Отримання рахунку на оплату послуг Обленерго.
- Введення вузла в експлуатацію протягом 5 днів після проведення оплати.
- Укладення договору купівлі-продажу електроенергії.
Згідно із законодавством про «зелений» тариф, виробники енергії з відновлюваних джерел енергії мають право на:
1. Гарантоване підключення до існуючих енергетичних мереж;
2. Гарантоване придбання енергопостачальними організаціями всієї енергії,
виробленої з відновлюваних джерел;
3. Незмінність тарифів, за якими купується енергії протягом термінів їх дії.
АВТОНОМНІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
Дозволяють здійснювати електропостачання віддалених об’єктів, основне енергоспоживання яких припадає на літо. Сонячні електростанції застосовуються для роботи в комбінованих системах з цілорічним споживанням енергії в якості резервного джерела електропостачання. Автономна сонячна електростанція складається з фотомодулів, які акумулюють батарей, контролера заряду і інвертора для перетворення струму.
Придбати сонячну електростанцію – значить, придбати всі переваги незалежного енергопостачання.