Сонячні електростанції для компенсації власних потреб електроспоживання та збільшення потужності у виробничих приміщеннях
Протягом останніх 5 років в Україні спостерігається різкий ріст проектів альтернативної енергетики (Сонячні електростанції, вітрогенератори, біогазові станції) в кінці 2019року генерація альтернативних джерел сягнула 6% від загального електроспоживання країни. Здебільшого це спричинено функціонуванням в нашій країні механізму заохочення як фізичних так і юридичних осіб до будівництва таких проектів так званий «Зелений тариф». Такий вид стимулювання розвитку альтернативної енергетики нашою країною був запозичений у Європейських країн які вже пройшли цей шлях і навіть шляхом підписання договорів між Україною та Європейськими партнерами стимулюється в нашій країні. Але нажаль на фоні інших країн Україна все одно в числі аутсайдерів.
В сусідній Румунії відсоток альтернативної енергії складає 43%, в Литві 52%, а в Норвегії аж 106% ( тобто Норвегія експортер «Зеленої енергії») В загальному на даний момент Європа покриває власні потреби в енергії за рахунок альтернативної енергетики на рівні 20% і в планах на майбутнє до 2030 він складатиме 50%. І така тенденція не лише тенденції Європи вся планета розуміє, що шлях альтернативної енергії це шлях дешевої, відновлювальної, екологічно чистої енергетичної незалежності.
В наслідок різкого зростання попиту на альтернативну енергетику виробники обладнання для цих проектів ( сонячні панелі, інвертора, вітрогенератори, комутаційне обладнання …) отримали можливість вкладати великі кошти в дослідження нових технологій генерації та виробництва обладнання як наслідок вартість виробництва різко впала а якість виросла.
Якщо говорити про проекти по будівництву сонячних електростанцій під «Зелений тариф» то ще чотири роки тому вартість 1кВт станції складала в середньому 1350$ тоді як станом на Березин 2020року вартість 1кВт станції становить 730$і характеристики такоїстанії (КПД, гарантований строк, диградаційні характиристики) будут на порядок кращі.
Говорячи про загальну ситуацію в енергетиці України ми спостерігаємо поступовий ріст вартості енергоносіїв, можна впевнено сказати, що наша країна на протязі декількох найближчих років вийду на світові тарифи на енергоносії цю думку підсилює підписання в 2019році міжнародного договору про спільний енергоринок Україна – ЄС.
В зв’язку з такою ситуацією у представників виробничої сфери бізнесу з’являється питання економії електроенергії (встановлення новітнього обладнання, використання енергоефективного освітлення, оптимізація виробничих процесів….), але будь-яка економія має свої певні межі, виробництво потребує свого.
На даний момент, для оптимізації витрат на енергоносії можна не лише економити електроенергію, але і створювати власні джерела генерації електроенергії. Тобто будувати власні електростанції ( сонячні, вітрові, біогазові ..). Всі види таких електростанцій мають певні обмеження, специфіку та вимоги.
Специфікою вітрових електростанцій є розміри вітрогенераторів, залежність роботи від вітрових потоків та досить великий рівень шуму при роботі.
Це веде до обмежень що до місця встановлення даних електростанцій. Треба визнати також , що сучасні вітрогенераторні електростанції якщо виконати всі необхідні умови та обмеження є надійним джерелом цілодобової енергії.
Біогазові електростанції це станції які використовують для виробництва електроенергії газ який виникає в наслідок розпаду органічних речовин ( гниття ) та подальшого його спалювання.
Для ефективної біогазової електростанції, в країнах де існує чіткий розподіл сміття будують великі резервуари (звалища) в які на протязі років викидають органічні відходи і після заповнення такого резервуара він «запаковується» і на базі таких сховищ будують електростанції які працюють 10-20 років використовуючи лише органічний газ. В нашій країні є практика встановлення таких станційна муніципальних звалищах, але ефективність їх нижча.
Перевіреним способом генерації електроенергії є будівництво сонячної електростанції.
Специфіка таких станцій заключається в необхідності в сонці та в досить значених площах 7-10/1кВт.Сонячна електростанція це надійне джерело електроенергії яке не потребує дорогого обслуговування , а при потребі ремонтних робіт це не займає багато часу, та не тягне за собою необхідність в спецтехніці. Коротко кажучи сонячна електростанція це перевірено, просто та надійно.
З огляду на високий попит на сонячні електростанції, що будуються фізичними особами для отримання компенсацій по «Зеленому тарифу» нашою компанією побудовано десятки різноманітних станцій. Наші спеціалісти чітко розраховують потужність та визначають найкращий тип конструкції для сонячних електростанцій. Окрім того ми не будуємо електростанції з неперевіреного, неякісного обладнання. Додаткова на кожній електростанції встановлено групу захисту, як по стороні постійного струму так і по стороні змінного струму, змонтовано контур заземлення.
Це приводить до рекордних показників генерації наших електростанцій в цілих регіонах. Для зручності клієнтів та нашої впевненості в якості електростанції ми працюємо без залучення суміжних бригад та виконуємо увесь цикл будівництво починаючи з бетонування або монтажу свай, у випадку щ наземними електростанціями, монтажу кришних конструкцій всіх видів, закінчуючи запуском електростанції в роботу.
У 2019 році зацікавленість в сонячних електростанціях виявили не лише фізичні особи та великі компанії, що будують мегаватні проекти під «Зелений тариф» але і представники малого та середнього бізнесу яким електроенергія для власних виробничих потреб.
Електростанції для власних потреб можуть працювати в режимі генерація – пряме споживання або генерація – споживання та акумуляція енергії. Другий тип станції тягне за собою необхідність в додатковому обладнанні для контролю зберігання енергії та місця під нього (акумуляторна).
Якщо говорити про забезпечення енергією приватних домогосподарств будівництво сонячних станцій з акумуляторними батареями є дорогим але цілком реальним проектом, якщо ж забезпечувати енергією за допомогою акумуляторів виробничі процеси, виникає необхідність в надзвичайно великих акумуляторах, що тягне за собою значні капіталовкладення, можливо навіть скажем, що це можливо лише при крайній необхідності, неможливості забезпечити енергією об’єкт іншим шляхом.
Якщо ж говорити про пряму генерацію і споживання цієї енергії ми отримуємо просте та надійне рішення. На такому рішенні основана робота всіх станцій, що працюють під «Зелений тариф».
Останнім часом наша компанія отримала запити на прорахунок сонячних станцій які б компенсували потреби виробничих процесів. Робота таких станцій не передбачає продаж електроенергії, а пряме споживання цієї енергії.
Для початку роботи по будівництву сонячної станції для компенсації електроенергії необхідно чітко орієнтуватися в потребах підприємства в електроенергії. Необхідно знати: 1. Кількість спожитої енергії. 2. Чітко орієнтуватися в який період часу здійснюється споживання на протязі доби та на протязі року.
Для досягнення максимального результату формується чотири графіка.
Річний графік споживання накладається на річний графік генерації запланованої сонячної станції і денний графік генерації накладається на середньодобовий графік споживання. Таким шляхом ми бачимо яку потужність сонячної електростанції потрібно встановити, після вирішення питання потужності, виникає питання реалізації, а саме:
- точки підключення;
- від сонячних панелей;
- від перетворюючого обладнання ( інверторів);
- від конструкцій.
Після вирішення цих питаннь дана конструкція встановлюється і вводиться в експлуатацію.